Hastane saldırısında ölü sayısı artıyor: Görüntüler korkunç

7 Ekim’den beri tansiyon tek bir dakika bile düşmediği Orta Doğu’da dün yine siviller hedef alındı…

Gazze Şeridi’ndeki El-ahli el-Arabi Hastanesi’ne düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre yüzlerce insan yaşamını yitirdi. Hamas, saldırıyı İsrail’in gerçekleştirdiğini açıklarken, İsrail yönetimi ise Filistinli İslami Cihat örgütünü suçladı. Örgüt ise iddiayı yalanladı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Kudra, İsrail’in Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesini bombalaması sonucu ölü sayısının 500’e yükseldiğini söyledi.

Filistin Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamada, saldırıda en az 200 kişinin öldüğü kaydedilmişti.

BASIN AÇIKLAMASINDA BEBEKLER GÖSTERİLDİ

Hastaneye düzenlenen saldırıdan sonra yaralılar ve yaşamını yitirenler bölgedeki El-Şifa Hastanesi’ne taşındı. Burada yaralıları tedavi etmeye çalışan doktorlar bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısı sırasında kürsünün etrafına saldırıda yaşamını yitiren masum bebekler de getirildi. Bebeklerin cansız bedenleri uluslararası medya kuruluşlarına gösterildi.

“BU BİR SAVAŞ SUÇU”

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da İsrail savaş uçaklarının Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesini hedef almasını “savaş suçu” olduğunu belirtti.

Bakanlığın Facebook hesabından, İsrail’in El-Ehli Baptist Hastanesini hedef almasına ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesini hedef almak suretiyle “savaş suçu” işlediği ve bunun aynı zamanda insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğu kaydedildi.

Yapılan basın toplantısında öldürülen çok sayıda masum bebek de kamuoyuna gösterildi.

İSRAİL SUÇU İSLAMİ CİHAD’A ATTI

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde 500 kişinin hayatını kaybettiği açıklanan saldırı hakkında, “ellerinde tüm detaylar olmadığını ve konuyu incelediklerini” söyledi.

Hagari, düzenlediği basın toplantısında, “Buraya gelmeden önce Gazze birimiyle olay hakkında görüştüm. Elimizde tüm detaylar yok. Olaya dair detaylara bakıp ne olduğunu öğrenecek ve kamuoyunu bilgilendireceğiz.” dedi.

Ordu Sözcüsü, Gazze’ye birçok hava saldırısı düzenlendiğini belirterek “Hamas tarafından başarısız roket atma girişimleri ve yalan haber dolaşıma sokma çabaları olduğunu” savundu.

Öte yandan, İsrail ordusu, Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesinde “gerçekleşen patlamaya teröristlerin (İslami Cihad) attığı roketlerin sebep olduğunu” iddia etti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki El-Ehli Baptist Hastanesi’nin bombalanmasından Filistinli grupların sorumlu olduğunu öne sürdü.

Netanyahu, X sosyal medya platformundan İsrail ordusunun Gazze’deki hastanenin bombalanmasına ilişkin iddialara yer verdi.

BM GENEL SEKRETERİNDEN ÇOK SERT İFADELER

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de saldırıya büyük tepki gösterdi… Bölgede acilen insani ateşkes ilan edilmesi gerektiğini söyleyen Guterres, saldırıdan dolayı dehşete düştüğünü belirtti.

Saldırıyı kınayan Guterres, “7 Ekim’de Hamas’ın gerçekleştirdiği saldırı, Filistin halkının kolektif bir şekilde cezalandırılmasını meşru çıkaramaz” ifadesini kullandı.

MACRON’DAN TEPKİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlenen saldırıya tepki göstererek, hiçbir şeyin bir hastaneye yapılan saldırıyı ve sivilleri hedef almayı haklı çıkaramayacağını belirtti.

Macron, Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlenen saldırıya ilişkin X sosyal medya platformundan açıklama yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı, “Hiçbir şey bir hastaneye yapılan saldırıyı haklı çıkaramaz. Hiçbir şey sivilleri hedef almayı haklı çıkaramaz” ifadesini kullandı.

Ülkesinin, Gazze’de çok sayıda Filistinli sivilin hayatını kaybettiği hastane saldırısını kınadığını belirten Macron, düşüncelerinin saldırıda yaşamını yitirenlerle olduğunu kaydetti.

Macron, saldırıyla ilgili tüm gerçeğin ortaya çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, Gazze Şeridi’ne insani yardım erişiminin derhal sağlanması çağrısında bulundu.

İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesini bombalaması sonucu ölenlerin sayısının 500’e yükseldiği bildirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x