Putin açıkladı… Ödeme sisteminde Batı ile bağlar kopuyor mu?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg kentinde 136 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen ve küresel ekonominin temel konularının ele alındığı Uluslararası Ekonomi Forumu’nda (SPIEF) konuştu.

Ülkelerin egemenliklerini güçlendirmek için gerçek bir yarış içinde olduklarını ifade eden Putin, “Ekonomik ilişkiler prizmasından modern dünyada dinamik bir şekilde gelişen süreçlere bir bakın. Ülkeler arasında egemenlik yarışında devlet, kültürel değer ve ekonomi olmak üzere 3 temel düzeyde gerçek bir yarış olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda kısa süre önceye kadar küresel kalkınmanın liderleri olan ülkeler, avuçlarının içinde kayıp giden hegemonya rollerini hakikatle ya da sahtekarlıkla, yani tüm güçleriyle korumaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

“Tüm engellemeler ve yaptırımlara rağmen Rusya, dünya ticaretinin kilit aktörleri arasında bulunmaya devam ediyor”

Ülkeler arasında teknolojik yarışın da sürdüğünü ve Rusya’nın buna hazır olduğunu da gösterdiğini belirten Putin, “Rusya, teknolojik dönüşümlere en yüksek düzeyde hazır olduğunu kanıtladı. Finans sektörümüzün, e-ticaretimizin, lojistik hizmetlerimizin ve kamu yönetimi sistemimizin şimdiden nasıl değiştiğini görüyoruz. Büyük ölçüde teknolojik yenilenmeye ihtiyaç duyduğumuz Silahlı Kuvvetlerde de benzer süreçler yaşanmaya başlıyor. Ülkemiz açısından en önemli, belirleyici konu budur” dedi.

Putin, Batılı ülkelerin özellikle Ukrayna savaşının başlamasından sonra Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımları işaret ederek, “Tüm engellemeler ve gayri meşru yaptırımlara rağmen Rusya, dünya ticaretinin kilit aktörleri arasında bulunmaya devam ediyor ve iş birliği coğrafyasını aktif olarak geliştiriyor. Asya ülkeleriyle 2020’den 2023’e kadar yüzde 60, Orta Doğu ülkeleriyle 2 kat, Afrika ülkeleriyle yüzde 69 ve Latin Amerika ülkeleriyle ticaretimiz yüzde 42 büyüme gösterdi” şeklinde konuştu. Rusya’nın ticaret hacminin 4’te 3’ünü dost ülkelerle gerçekleştirdiğini kaydeden Putin, “Gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerine dikkat çekmeliyiz. Onlar, küresel ekonominin geleceğini belirleyecek. Bugün itibarıyla ticaret hacmimizin 4’te 3’ünü onlar oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

“Ödemelerde ulusal para birimlerinin kullanımını artıracağız”

Putin ihracat ve ithalat açısından önemli olan bir konunun da uluslararası ödeme sistemi olduğunu vurguladı. Putin, “Batılı ülkelerin ödeme sistemlerine olan güven günden güne azalıyor. Bu çerçevede geçtiğimiz yıl Rusya’nın ihracat ödemelerinde hasım ülkelerin ‘toksik’ para birimlerinin payı, yarı yarıya azaldı. Yabancı ortaklarımızla birlikte dış ticaret ödemelerinde ulusal para birimlerinin kullanımını artıracağız. BRICS siyasi baskıya, suiistimale ve dış yaptırım müdahalesine maruz kalmayacak bağımsız bir ödeme sisteminin oluşturulması üzerinde çalışıyor” dedi. Putin, “Geçtiğimiz yıl sonu itibarıyla Rusya’nın GSYİH’sindeki artış yüzde 3.6 iken bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5.4 olarak gerçekleşti. Yani (büyüme) oranlarımız dünya ortalamasının üzerinde. Özellikle de bu dinamik en başta hammaddeye dayalı olmayan sektörler tarafından şekilleniyor” dedi.
Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS grubuna daha sonra Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de katılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x