Evde kuru temizleme nasıl yapılır? Evde kuru temizleme yapmanın püf noktaları

Kuru temizleme hassas kumaşa sahip giysileri, profesyoneller tarafından kimyasal leke çıkarıcı malzeme, ısı ve basınç kullanarak, giysilerdeki kir ve lekeleri çıkarmak için uygulanan bir işlemdir. Kuru temizleme işlemi uzun aralıklarla yapıldığında göze çok pahalı gelmeyebilir. Ancak düzenli olarak kuru temizlemeye yolladığınız giysileriniz varsa bu durum yüksek bir bütçe gerektirebilir.

Hassas kumaşa sahip giysilerin bakım etiketlerinde yazan “kuru temizleme”  her giysi için muhakkak geçerli olmazsa olmaz bir işlem değildir. Kumaşın türüne, karışımına ve kirin durumuna göre giysilerinize uygun temizleme yöntemiyle evde kuru temizleme yapabilirsiniz.

Kuru temizleme masraflarınızı azaltmak ve ev bütçesine destek olmak için hassas kumaşa sahip giysilerin evde kuru temizleme yapılıp yapılamayacağını sizler için araştırdık.

EVDE KURU TEMİZLEME YAPMAK İÇİN ETİKET OKUYUNGiysilerinizin iç dikişlerinin bulunduğu alanda yer alan bakım etiketinde “sadece kuru temizleme” yazıyorsa o giysinizi çamaşır makinesine atmayın. Eğer o kısımda “kuru temizleme” ya da “kuru temizleme tavsiye edilir” yazıyorsa uygun temizleme yollarını kullanarak evde kuru temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Öncelikle giysinizin bakım etiketinde yer alan kumaş türünü öğrenmelisiniz. Kumaş eğer süet, deri, kadife ya da kürklü bir türden üretilmişse bu giysiler kuru temizlemeye gönderilmelidir. Ancak giysinin kumaşı pamuk, polyester, keten, ipek ya da yün ise güvenli bir şekilde evde kuru temizleme yaparak kendiniz temizleyebilirsiniz.

EVDE KURU TEMİZLEME NASIL YAPILIR?

Çamaşır Makinesinde YıkamaEvde kuru temizleme yapmaya karar verdiğiniz giysilerinizi çamaşır makinesinde yıkarken oldukça dikkat etmelisiniz. Yapacağınız tek bir hata giysiniz için geri dönüşü olmayan bir hataya sebep olabilir. Evde kuru temizleme yaparken çamaşır makinesinde giysiyi temizlemek için şu adımları izlemelisiniz:

Giysilerinizi ters çevirip çamaşır makinesinin içerisine yerleştirin. Çamaşır makinenizin suyunu soğuğa, programını hassas yıkamaya, sıkma devrini de en düşüğe ayarlayın. Makinenizin deterjan gözüne hassas kumaşlar için uygun bir hafif deterjan atın ve çamaşır makinenizi çalıştırın.

Soğuk su, giysinin çekme yapmasını engelleyecek, solma ya da tüylenme olasılığını en aza indirecektir. Çamaşır makinesi yıkama döngüsünü tamamladığında giysinizi hiç bekletmeden makineden çıkarın ve düz bir şekilde bir yüzeye koyarak kurumaya bırakın.

Elde YıkamaEvde kuru temizleme yapmanın bir diğer seçeneği de elde yıkamadır. Ekstra hassas kumaşa sahip giysiler çamaşır makinesine girerse zarar göreceği için evde kuru temizleme yapacağınız zaman bu tarz kumaşları elde yıkamalısınız. Ekstra hassas kumaşları elde yıkarken şu adımları izlemelisiniz:

Temiz bir lavabonun ya da leğenin içerisini soğuk su ile doldurun. Suyun içerisine hassas kumaşlar için üretilmiş olan deterjandan az miktar arın ve elimiz yardımıyla karıştırarak köpüklenmesini sağlayın. Giysiyi soğuk suyun içerisine batırın ve elinizle her yerini ıslanması için nazikçe suyun içerisinde çevirin ve kirli bölgelerini hafifçe ovalayın.

Temizlenen giysiyi suyun içerisinden çıkarın. Soğuk suyu boşaltıp yeniden doldurun ve giysiyi tekrar suyun içerisine daldırarak durulama işlemini gerçekleştirin. Giysi üzerindeki tüm deterjan kalıntıları gidene kadar bu işlemi tekrarlayın.

Tüm deterjan kalıntılarından arınan giysinizi çıkarın ve çok buruşturmadan nazikçe fazla suyunu sıkıp pamuklu bir havluyla üstünü örterek fazla suyunu emdirin. Ardından düz bir zemine serin ve kurumaya bırakın.

Evde kuru temizleme yapmak bu şekilde oldukça dikkat isteyen bir işlemdir. Kuru temizleme yapacağınız giysilerinize olabildiğince özen göstermeli ve hassas olmalısınız. Evde kuru temizleme yaptığınız bir giysi profesyonel bir kuru temizleme ile aynı sonucu vermeyeceğini tekrar hatırlatmak isteriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x