Avrupa Süper Ligi gerçek oluyor! Sosyal medya ikiye bölündü

UEFA Şampiyonlar Ligi’ne rakip olmayı amaçlayan Avrupa Süper Ligi için yeşil ışık yakıldı. Avrupa Adalet Divanı’nda görülen son mahkemede, FIFA ve UEFA’nın Avrupa futbolu üzerindeki hakimiyetinin rakipsiz olmadığı belirtildi. Buna göre Avrupa Süper Ligi’nin düzenlenebileceği aktarıldı.

Avrupa Süper Ligi ücretsiz yayınlanabilir

İlk olarak 2021 yılında ortaya çıkan Avrupa Süper Ligi, UEFA tarafından reddedilmişti. Hatta organizasyon, bu lige katılacak kulüpleri cezalandırmakla tehdit etmişti. Ancak Avrupa Adalet Divanı, UEFA’nın bazı kararlarının hukuka aykırı olduğunu ifade etti.

Mahkeme kararı, Süper Ligin herhangi bir objektif kriter olmadan engellenmesinin yanlış olduğunu belirtti. Ancak dava, UEFA’nın futbol alanındaki tek yetkili olmasına da karşı çıkıyor. Süper Lig projesi bu alanda rekabet yaratabilir.

Süper Lig projesinin doğrudan onaylanmadığının da altını çizelim. Mahkeme, sadece UEFA’nın yeni teklifleri adil ve şeffaf şekilde değerlendirmek zorunda olduğunu ifade etti. Ancak karar, Süper Lig’i destekleyen A22 Sports Management için zafer niteliğinde.

Konuyla ilgili konuşan CEO Bernd Reichart, kulüplerin artık UEFA tarafından uygulanan yaptırım tehdidinden kurtulduğunu dile getirdi. Reichart’ın açıklamasına göre artık kulüpler kendi geleceklerini belirleyebilecek. CEO ayrıca tüm Süper Lig maçlarının ücretsiz izlenmesini önerdi.

Ayrıca Barcelona Başkanı Joan Laporta, “Her şey yolunda giderse Avrupa Süper Ligi 2025’te gerçeğe dönüşecek” ifadelerini kullandı.

Ortaya çıkan bazı iddialarda ligin formatı da açıklandı. Buna göre Süper Lig’e katılacak kulüplere “yüklü miktarda” ödeme yapılacak. Barcelona ve Real Madrid gibi kulüpler için 1 milyar euro ödeneceği söylüyor. Bu kapsamda Türk takımlarının da olabileceğini göz ardı etmemek lazım.

UEFA ise mevcut Avrupa “futbol piramidini” koruyacağını ve paydaşlarla çalışmaya devam edeceğini dile getirdi. Organizasyonun futbol kulüplerine nasıl bir yaklaşımda bulunacağını zamanla göreceğiz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x